We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
0
112
2
avatar+217 

Elizabeth bought 4 drinks  and some nachos . The nachos  cost $6  and she spent a total of $18. how much did each drink cost? use d  to represent the cost of each drink .

 

A; 4d+6=18-->d=3; each drink cost $3 .

.

 

B. 6d+4=18-->d=2;each drinnk cost $2.

 

 

C;4d+6=18-->d=6; each drink cost $6.

 

 

D:4d+6=18-->d=3; each drink cost $4.

 Feb 26, 2019
 #1
avatar+101871 
+2

4d + 6 = 18     subtract  6 from both sides

 

4d = 12        divide both sides by 4

 

d = 3  ⇒  each drink costs $3  ⇒   A

 

 

cool cool cool

 Feb 26, 2019
 #2
avatar+217 
0

thanks math god

raziel305  Feb 26, 2019

7 Online Users