+0  
 
0
34
1
avatar

Ashley spent $228 on 6 rose bushes and 18 shrubs. Heather spent $139 on 8 rose bushes and 9 shrubs. What is the cost of one rose bush and one shrub.

 Jan 30, 2020
 #1
avatar+18295 
0

R = cost of one rose bush

S = cost of one shrub

 

6·R + 18·S  =  228     --->                                         6·R + 18·S  =  228

8·R + 9·S  =  139       --->   multiply by -2   --->     -16·R  - 18·S  =  -278

 

Adding down the columns:                                     -10·R              =  -50

                                                                                                  R  =  5

 

Since     8·R + 9·S  =  139      --->     8·5 + 9·S  =  139      --->     40 + 9·S  =  139     --->     9·S  =  99     --->     S  =  11

 Jan 30, 2020

19 Online Users

avatar
avatar