+0  
 
0
134
3
avatar

Charlotte runs a farm stand that sells bananas and raspberries. Each pound of bananas sells for $3.25 and each pound of raspberries sells for $1.75. Charlotte sold 13 more pounds of bananas than pounds of raspberries and made $227.25 altogether. Determine the number of pounds of bananas sold and the number of pounds of raspberries sold.

 Mar 25, 2020
 #1
avatar+1970 
+1

Check this: https://brainly.com/question/15250032

 

Hope this helped!

 Mar 25, 2020
 #2
avatar+111330 
+1

Let  P  be  the pounds of raspberries  sold

 

Then P + 13  =  the pounds of bananas sold

 

So

 

1.75P  + 3.25 (P + 13) =  227.25    simplify

 

1.75P  + 3.25 P  +  42.25  =  227.25

 

5P + 48.75 = 227.25     subtract 42.25 from both sides

 

5P = 185      divide both sides by  5

 

P =  37 lbs of raspberries

 

 

cool cool cool

 Mar 25, 2020
 #3
avatar+1970 
+2

Awesome, Chris!!!!!!!!

CalTheGreat  Mar 25, 2020

9 Online Users