We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
0
110
1
avatar+164 

.....

 Apr 9, 2019
 #1
avatar+102422 
+1

Kinda' hard to see...but

 

( f * p ) ( x)   =  f(x) * p(x)     =  the revenue  from selling f(x) frozen yogurts at  a price of p(x) per yogurt 

 

[ Quantity sold ] * [ Price per unit ]  = Revenue

 

 

cool cool cool 

 Apr 9, 2019

16 Online Users

avatar