+0  
 
0
103
1
avatar

The ratio of the number of pencils to the number of pens John bought was 3:2. Each pen cost $9 while each pencil cost 1/3 as much as a pen. He paid a total of $108 for all of them. How much more did John spend on the pens than on the pencils?

 Nov 6, 2021
 #1
avatar+123511 
+1

Each pencil must have cost   $3

 

So......  using a bit of logic

 

3 pencils cost    $9    and    2  pens  cost $18 =    $27 total

 

So  multiplying each quantity by 4  we have that

 

12 pencils cost $36  and  8 pens cost   $72

 

So   $36  + $72  =  $108

 

And he spent $36  more on pens than pencils 

 

 

cool cool cool

 Jun 9, 2022

10 Online Users

avatar
avatar