+0  
 
0
91
1
avatar

A candy bar and a piece of bubble gum together cost 1.50.  The candy bar costs a dollar more than the bubble gum.  How much does the piece of bubble gum cost, in cents?

 May 3, 2023
 #1
avatar
0

25 cents

x+y=1.5

y=x+1

substitute in 

x+x+1=1.5

-1 form either side

2x=.5

/2    /2

x=.25

 May 3, 2023

2 Online Users

avatar
avatar