+0  
 
0
35
1
avatar

You are getting ready to move and have asked some friends to help. For lunch,

you buy the following sandwiches at the local deli for $30: six tuna sandwiches

and six turkey sandwiches. Later at night, everyone is hungry again and you

buy four tuna sandwiches and eight turkey sandwiches for $30.60. What is the

price of each sandwich?

 Apr 8, 2021
 #1
avatar+117909 
+1

6 tuna   +  6 turkey  = 30     divide  through by 6  ⇒  1 tuna  + 1 turkey  =  5  ⇒ 1 tuna = 5 - 1 turkey   (1)

4 tuna  +   8  turkey  =  30.60    (2)

 

Sub  (1)  into (2)

 

4 ( 5  - 1 turkey)  +  8 turkey =   30.60     simplify

 

20  - 4 turkey +  8 turkey   =  30.60

 

4 turkey  =  30.60  - 20

 

4 turkey   = 10.60

 

turkey =  10.60  /4      =  $2.65   = cost of a turkey

 

tuna -  5  - 2.65  =  $2.35 =  cost  of a tuna

 

 

cool cool cool

 Apr 8, 2021

59 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar