+0  
 
0
73
1
avatar

Becky and luke bought the same kind of pencils and erasers . Becky spent $1.45 for 2 pencils and 3 erasers . Luke spent $2.65 for 5 pencils and 1 eraser what is the Cost of 1 eraser ?

 Mar 17, 2020
 #1
avatar+21643 
0

Let  P  = cost of one pencil

Let  E  =  cost of one eraser

 

2P + 3E  =  1.45      --->     multiply by 5     --->     10P + 15E  =  7.25

5P + 1E  =  2.65     --->     multiply by -2     --->    -10P -   2E  =  -5.30

    Add down the columns:                                               13E  =  1.95

    Divide by 13:                                                                    E  =  0.15

 Mar 17, 2020

22 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar