There were red, blue, white and green stickers in a bag. After the percentage of red stickers was increased by 60%, the percentage of blue stickers was decreased by 30% and 2/7 of the white stickers were coloured green, the number of each colour of stickers became the same. There were a total of 94,080 stickers in the end. Find the total number of stickers in the bag at first.

sugabreaddoughman Jul 2, 2024

#1**+1 **

At the end, the number of each color sticker was 94080 / 4 = 23520

At first there must have been 23520 / 1.60 = 14700 red stickers

And there must have been 23520 / .70 = 33600 blue stickers

If 2/7 of the white stickers were colored green, then

Original White - (2/7) original white = 23520

(5/7) Original White = 23520

Original White = (23520)(7/5) = 32928

Then 32928(2/7) = 9408 original white stickers were coloured green

Then the number of green stickers at first must have been 23520 - 9408 = 14112

So....the total number of stickers at first must have been

14700 + 33600 + 32928 + 14112 = 95340

Actually..we didn't need to worry about the green or white stickers....their total number (combined) didn't change

We gained (23520 - 14700) = 8820 red stickers and lost (33600 - 23520) = 10080 blue stickers

The net loss = 10080 - 8820 = 1260

So 95340 beginning - 1260 lost = 94080 at the end

CPhill Jul 2, 2024