+0  
 
+1
137
1
avatar

Mr. Woods had $24 to spend on seven pencils. After buying them he had $10. How much did each pencil cost?

 Apr 29, 2021
 #1
avatar+4 
0

I would say each pencil costs $2.

 

We would set up an equation:

 

$24 = 7x + $10 where x is the price per pencil.

 

Now, we would substitute values in for x:

 

$24 = 7(1) + $10

$24 = 7 + $10

$24 = $17 <- Not True

 

$24 = 7(2) + $10

$24 = 14 + $10

$24 = $24 <- True!

 

So, each pencil costs $2.

 

Hope this helps. :)

 Apr 29, 2021

19 Online Users

avatar