+0  
 
0
109
1
avatar

Newton High School is selling bag lunches for a field trip. The price of \(3\) lunches is given to be \($4.50\). Tyler wants to know if he can afford to buy himself and \(4\) of his friends lunch. If the price of each lunch is fixed, how much money does Tyler need?

off-topic
 May 17, 2020
 #1
avatar+26856 
+1

Tyler needs 5 lunches total

 

$ 4.50/ 3 lunches    *    5 lunches  =   $ 4.50/3   * 5 = $.........

 May 17, 2020
edited by ElectricPavlov  May 17, 2020

13 Online Users