+0  
 
0
85
1
avatar

Marian bought a 2L bottle of fruit juice for $5.50. Ivan bought a 0.75 L bottle of the same juice for $2.95. Which was the better buy?

 Mar 31, 2021
 #1
avatar+33478 
+1

Find the price per liter     $ / L

 

Marian   $5.50 / 2 L         = $ 2.75 per liter

Ivan       $ 2.95 / .75 liter  = $ 3.93 per liter

 Mar 31, 2021

9 Online Users

avatar