+0  
 
+1
22
1
avatar+5 

The Writing Emporium sells pencils and pens individually. Alana buys a pencil

and two pens for 1.10 dollars. Jeffrey buys two pencils and a pen for 1.00 dollars. How

much does Edward spend to buy six pencils and six pens from the Writing

Emporium?

 Jan 9, 2021
edited by Maaaath  Jan 9, 2021
 #1
avatar
0

l + 2p =110

2l + p =100        l = pencil (as in pencil lead)

               add these two equations together to get

 

3l + 3p = 210       multiply the entire equation by 2

6 l  + 6 p = 420          answer is $4.20

 Jan 9, 2021

39 Online Users

avatar