+0  
 
0
120
1
avatar

A consumer report revealed the following information about three tubes of toothpaste. Bright is 60% more expensive than Fresh and has 25% less volume than Glow. Glow is 25% less expensive than Bright and has 33 1/3% more volume than Fresh. Fresh costs $1.00 per unit of volume. What is the number of cents per unit of volume of Glow?

Guest Jun 16, 2018
 #1
avatar
0

Fresh costs $1.00 per unit volume.
Bright costs $1.60 per unit volume.
Glow costs [0.75*$1.60] =$1.20 per unit volume.
Let Fresh's volume = V
Bright's Volume =.75 * 1 1/3V =V
Glow's volume =1 1/3V
$1.20 /(1 1/3) =$0.90 - or 90 cents per unit volume of Glow's toothpate.

Guest Jun 16, 2018

44 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.