+0  
 
0
65
1
avatar

Jellybeans cost $0.80 per pound.Howard buys 4.5 pounds of jellybeans for himself and 1 pound for his friend.What is the total cost of the jellybeans Howard buys?

 Feb 22, 2020
 #1
avatar+18835 
0

Howard bought a total of  4.5 + 1  =  5.5  pounds of jellybeans.

At  $0.80  per pound, it cost him  $0.80 x 5.5  =  $4.40.

 Feb 22, 2020

40 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar