+0  
 
0
29
1
avatar

A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 6 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $20. For 3 pounds of jelly beans and 5 pounds of trail mix, the total cost is $23. Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of trail mix.

 Mar 15, 2020
 #1
avatar+21827 
+1

6 j  + 2 t = 20

3 j  + 5 t = 23       Multiply this equation by  -2

-6 j -10 t = -46     add to top equation

      - 8t = - 26

          t = 3.25                  6 j + 2 (3.25) = 20        j = $ 2.25

 Mar 15, 2020

15 Online Users

avatar
avatar
avatar