+0  
 
0
41
1
avatar

A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 2 pounds of jellybeans and 6 pounds of almonds the total cost is $12. For 5 pounds of jellybeans and 3 pounds of almonds the total cost is $15. Find the cost for each pound of jellybeans in each pound of find the cost for each pound of jellybeans in each pound of almonds

 Mar 12, 2020
 #1
avatar+22085 
+1

2 j + 6a = 12

5j  + 3a = 15     Multiply by -2

-10j - 6a = -30    add to first equation

-8j = -18       solve for j      then use this value of ' j' to calculate 'a ' with one of the equations....

 Mar 12, 2020

17 Online Users

avatar
avatar