+0  
 
0
36
1
avatar

If 6 smarties and 5 jujubes cost 40 cents while 3 smarties and 2 jujubes cost 19 cents - how much are each on separately.

 Mar 10, 2020
 #1
avatar+109499 
+3

6S +  5J  = 40    (1)

3S  + 2J  = 19  multiply through by  -2 ⇒    -6S - 4J  = -38   (2) 

 

Add (1)  and (2)

 

J =  2   (cents)

 

And

 

3S + 2(2)  =  19

3S +  4  =19

3S =15

S = 5 (cents)

 

 

cool cool cool

 Mar 10, 2020

36 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar