+0  
 
0
36
1
avatar

A man wants to make up 100 one-pound jars of nuts to sell for 66 cents a jar. He plans to use 40 pounds of nuts worth 75 cents a pound. What should be the unit price of the other type of nuts he uses?

 Mar 6, 2020
 #1
avatar+109499 
+2

Let  P  be the price  of  the other  60 lbs  of  nuts

 

So we have this

 

40 (.75)  + 60(P)  = 100 (.66)    simplify

 

30  + 60P  =  66      subtract  30  from both sides

 

 60P =  36      divide both sides by 60

 

P =  36 / 60   =    6/10   =   .60    [ 60 cents ]

 

 

cool cool cool

 Mar 6, 2020

28 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar