+0  
 
0
87
2
avatar

A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 7 pounds of trail mix and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $35. For 5 pounds of jelly beans and 3 pounds of trail mix , the total cost is $19. Find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly

 Mar 23, 2020
 #1
avatar+111330 
+2

Call the cost per pound of trail mix  , T

 

Call the cost per pound of jelly beans, J

 

So  we have these equations

 

7T +  5J  =  35

3T  + 5J =   19           subtract the second equation from the first

 

4T  =  16     divide both sides by  4

 

T  =  4   [dollars per pound]

 

And

 

7(4)  + 5J = 35

28 + 5J   =35

5J = 35 - 28

5J  =  7

J = 7/5 = 1 + 2/5  =  1.40  [ dollars per pound ]

 

 

cool cool cool

 Mar 23, 2020
edited by CPhill  Mar 23, 2020
 #2
avatar+420 
+1

Thats a nice one Cphill! But wouldnt you just do the rest mentaly after you find out t = 4? Its kind of a pain typing it out! There is a typo at the end. Dollars isnt spelled Dolars!

 Mar 23, 2020

8 Online Users