+0  
 
+1
51
4
avatar

1.      Use the graph to answer the questions.

(a)    Write an equation to represent the cost of the strawberries.

(b)   Write an equation to represent the cost of the blueberries.

Which fruit is cheaper? Explain your answer.

Guest Oct 21, 2018
 #1
avatar+3270 
+2

Can you post it again? Looks like the image is blocked by a moderator!

tertre  Oct 21, 2018
 #2
avatar+13573 
+1

Moderator must be allergic to strawberries......second time image was blocked    cheeky

ElectricPavlov  Oct 21, 2018
 #3
avatar
+1

https://web2.0calc.com/img/upload/51e8879f2961282b677a1059/2.jpg

Guest Oct 21, 2018
 #4
avatar+13573 
+2

Finally got copy of graph....

Strawberries cost 10 dollars for 4 pounds     c= 2.5 #    where # is the number of pounds

Blueberris cost 10 dollars for 6 pounds         c = 1.67 #              

 

Strawberries cost more...the line has a steeper slope at $2.5/pound vs     1.67/pound for blueberries

ElectricPavlov  Oct 22, 2018

22 Online Users

avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.