+0  
 
0
707
3
avatar

Two trains, Train A, and Train B, simultaneously depart Station A and Station B. Station A, and Station B are 252.5 miles apart from each other. Train A is moving at 124.7mph towards Station B, and Train B is moving at 253.5mph towards Station A. If both trains departed at 10:00 AM and it is now 10:08, how much longer until both trains pass each other?

 Apr 14, 2016

Best Answer 

 #2
avatar
+5

Distance train A covered=d
d=124.7t............................(1)
Distance train B covered=252.5 - d
253.5t=252.5 - d................(2)
Solve for d and t
t=2525/3782 x 60 mintutes=40.058 minutes when the 2 trains will meet, which will be 10:40058 AM.
d=83.254 miles covered by train A
252.5 - 83.254=169.246 miles covered by train B

 Apr 14, 2016
 #1
avatar+130511 
0

This one was answered a while back, but I'll go through it again.

 

The combined speed of the trains = [124.7 +  253.5] mph = 378.2mph

 

And, in 8 minutes, they have covered  378.2 *8 / 60  = [50 + 32/75] mi

 

So.....the distance they have left to cover before they meet = [252.5] - [50 + 32/75] miles =

[202 + 11/150] miles

 

So......the remaining time until they meet  =  D/R  =  [202 + 11/150] / 378.2 =  about  .5343 hrs =  about 32.058 min   =  about  32 min, 3 sec

 

So....they will meet  at about 10:40:03 AM

 

 

cool cool cool

 Apr 14, 2016
 #2
avatar
+5
Best Answer

Distance train A covered=d
d=124.7t............................(1)
Distance train B covered=252.5 - d
253.5t=252.5 - d................(2)
Solve for d and t
t=2525/3782 x 60 mintutes=40.058 minutes when the 2 trains will meet, which will be 10:40058 AM.
d=83.254 miles covered by train A
252.5 - 83.254=169.246 miles covered by train B

Guest Apr 14, 2016
 #3
avatar
+5

Here is another approach:
Train A travels=124.7/60=2.0783... miles per minute.
Train B travels=253.5/60=4.225 miles per minute.
combined, they travel=2.0783 +4.225=6.3033 miles per minute.
In 8 minutes the 2 trains will have covered=6.3033 x 8=50.4264 miles
The remaining miles will be covered in=252.5 - 50.4264=202.0736 / 6.3033 =32.058 minutes.

 Apr 14, 2016

0 Online Users