+0  
 
0
93
1
avatar

Sam wanted to buy candy for all of his friends to share at lunch. One pound of chocolates cost $6.95, but Sim only needs 0.6 of a pound. What will be the total cost for the chocolates Sam buys?

 Jan 18, 2020
 #1
avatar+26007 
+2

.6 lb   x   6.95 $ / lb       =   amount to pay  

 

 _  lb     x     __   $ / lb         See how the 'lb' cancels out ?   You are left with only $  

 Jan 18, 2020

13 Online Users

avatar
avatar
avatar