+0  
 
0
88
1
avatar

Ten bangles and four muffins cost 13$. Five bagels and eight muffins cost 14$. What are the prices of a bagel and a muffin?

 Mar 15, 2020
 #1
avatar+21853 
+1

Let  B  = number of bagels.

Let M  =  number of muffins.

10B + 4M  =  13.00

  5B + 8M  =  14.00

 

To eliminate M, multiply the first equation by -2:     -20B - 8M  =  -26.00

Leave the second equation alone:                             5B + 8M  =  14.00

Add down the columns:                                           -15B          =  -12.00

Divide by -15:                                                                       B  =      0.80

 

Substitute this back into the equation:  5B + 8M  =  14.00   --->   5(0.80 + 8M  =  14.00   

                                                                                             --->       4.00 + 8M  =  14.00

                                                                                             --->                   8M  =  10.00

                                                                                                                        M  =  1.25      

 Mar 15, 2020

31 Online Users

avatar
avatar
avatar