+0  
 
0
45
1
avatar

Tracy works at a hot dog stand.
• She sells 3 hot dogs and 2 pretzels for $15.00.
• She sells 5 hot dogs and 1 pretzel for $21.50.
Then Tracy sells 2 hot dogs and 4 pretzels. What is the total cost of this order?

 Mar 3, 2020
 #1
avatar+22043 
+1

Given:

3 h + 2 p = 15     and

5 h + 1 p  = 21.50            multiply this equation by -1

-10 h - 2 p = -43.00              and add this to the first equation

 

-7 h  = -28.00

h = $ 4

 

 

then     3 (4) + 2 p = 15

              12 + 2 p = 15       p = 1.50    

                        now you know price of   h   and  p   and can compute the total cost of 2 h and 4 p.....I'll let you do that !    cheeky

 Mar 3, 2020

49 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar