+0  
 
0
46
1
avatar

Lucy made 2 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for both necklaces was 13.80 . If the beads cost for 3.50 each necklace, how much did each pendant cost?

 Jan 17, 2021
edited by Guest  Jan 17, 2021
 #1
avatar+264 
+2

Let p be the cost of each pendant.

 

Since there are two necklaces, we can subtract 2(3.50) from 13.80 (assuming that 3.50 is the cost of all of the beads per necklace) - which gives us 6.80.

 

Since there are two pendants, we divide 6.80 by 2 which gives us 3.40 as the cost for each pendant.

 

Hope this helped!

Caffeine :)

 Jan 17, 2021

82 Online Users

avatar
avatar
avatar