+0  
 
0
21
2
avatar

Barry bought some apples, oranges and pears. The apples are sold at 4 apples for $10. The price of oranges is 25% cheaper than that of apples. The pears are sold at 2 pears for $4.20. Barry spent $30 on some apples, $15 on some oranges and $8.40 on some pears. How many fruits did Barry buy altogether?

 
 Nov 24, 2022
 #2
avatar
0

A==Apples, O==Oranges,  P==Pears

 

$10 / 4 ==$2.50 - price of 1 apple

 

$2.50 * 0.75 ==$1.875 - price of 1 orange

 

$4.20 / 2 ==$2.10 - price of 1 pear

 

[$30 / $2.50]  +  [$15 / $1.875]  +  [$8.40 / 2.10] ==

 

12 apples  +  8 oranges  +  4 pears ==24 - pieces of fruit altogether

 
 Nov 25, 2022

12 Online Users