We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
+1
297
1
avatar

Which is a better buy — 400 g of biscuits costing $2.98, or a pack of biscuits with 400 g + 25% extra, costing $3.28?

 Oct 18, 2017
 #1
avatar+349 
0

Let \(A\) be the first pack of 400g, and \(B\) be the second pack of 400g+25%.

 

First, we calculate the total weight of pack \(B\) with the 25%:

 

\(400g*25\%=100g\)

\(400g+100g=500g\) in total

 

Then, we calculate the unit price (price per gram) for each pack: \(unitPrice={price\over quantity}\)

 

A). \({\$2.98\over400g}=\$0.00745\)

 

B). \({\$3.28\over500g}=\$0.00656\)

 

As we can clearly see, the unit price of \(A\) is greater than the unit price of \(B\), therefore pack \(B\) is a better buy, but only by a fraction of a cent!

 Oct 18, 2017

5 Online Users

avatar