+0  
 
0
80
3
avatar

Cole needs to make muffins for the school bake sale. Each box of muffin mix costs $0.60. If he buys 6 or more boxes, they cost only $0.47 each. If Cole decides to buy 8 boxes, how much will he spend?  

 Apr 29, 2021
 #1
avatar
0

Answer:

Each box of muffin mix costs =$0.60

If he buys 6 or more boxes = $0.47

He deicide to buy 8 boxes, means each box is

$0.47

Then,

¦==> 8 x $0.47

¦==> 3.76$

¦===================¦

He will spend 3.76$

¦===================¦

I HOPE IT HELPFUL

 Apr 30, 2021
 #2
avatar
0

THX!!!

 Apr 30, 2021
 #3
avatar
0

NP at least you saw this question 

Guest May 4, 2021

15 Online Users

avatar
avatar