We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
0
100
1
avatar

Last month I wrote down the following facts while on my delivery job. I work 5 days a week for 8 hours a day. Last month I worked 20 days. My truck gets 21 miles per gallon. I drive at an average speed of 45 miles per hour. I listen to 104.5 on the radio. I drive about 350 miles per day, Gas costs 3.499 per gallon. How much did I spend on gas last month

 Jun 19, 2019
 #1
avatar+8718 
+2

\(\text{3.499 dollars per gallon}\,\times\,\frac{\text{350 miles per day}}{\text{21 miles per gallon}}\,\times\,\text{20 days}\ =\ \frac{3.499\,\times\,350\,\times\,20}{21}\ \text{dollars}\ \approx\ 1166.33\ \text{dollars} \)_

 Jun 19, 2019

18 Online Users

avatar