+0  
 
+3
296
2
avatar+306 

Jen bought a cinnamon bun for $3.42 and a giant candy cane for $5.76. She then used the rest of her money to buy a notebook. She spent a total of $12.83. How much money did Jen spend on the notebook?

Singerforthelord  Apr 5, 2017
 #1
avatar+7024 
+2

Total = $12.83, Cinnamon Bun = $3.42 and Giant candy cane = $5.76.

The subtotal amount used on cinnamon bun and giant candy cane = $3.42 + $5.76 = $9.18

Then use 12.83 - 9.18 and you get an answer of $3.65

MaxWong  Apr 5, 2017
 #2
avatar+306 
+1

Wow! Thanks!!!

Singerforthelord  Apr 5, 2017

25 Online Users

avatar
avatar
avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.