+0  
 
0
284
1
avatar

130 miles

  2 hours

 

$48  

4 Ibs

Guest Sep 13, 2017
 #1
avatar+56 
0

As of the first one, you could say that a person drove 130 in 2 hours, therefore if you want to find the speed at which the person drove (mph/miles per hour) you divide both numbers with the number of hours traveled. 

 

calculation:

130/2

 2/2      

 

That draws you to the conclusion that the person was driving at a speed of 65mph (miles per hour).

 

 

 

As of the second, you could say that you paid $48 for 4 lbs of flour for example. If you then want to know the price of 1 lbs of flour you would have to divide both numbers by the amount of flour you paid $48 for. 

 

calculation:

48/4

4/4

 

This tells you that 1 lbs of flour cost $12. 

 

I hope this was helpful, let me know if I misunderstood the question. :)

ChoZerr  Sep 13, 2017

20 Online Users

avatar
avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.