John bought 96 flowers at a price of $6 each. he sold one every 1 1/5 days. he sold them at a price of $7.50 each. he paid $0.25 every day. did he make or lose money, and how much? show your work in one string.
Correct if I'm wrong:
(96*7.50)-(96*6)-(1.2*96*0.25)=576/5=115.2
He made $115.2
(parentheses don't change problem, but useful for order)