+0  
 
0
247
1
avatar+22 

two cans of cola are sold in different sizes one is 1.3kg and costs 4.05£ and the other is 475g and costs £1.47 which size is better for money?

 Nov 8, 2017
 #1
avatar+94295 
+1

475 g =  .475 kg

 

So...unit price  =   Cost / Quantity

 

So

 

4.05 / 1.3  ≈  3.2  £  per kg

 

1.47 / .475  ≈  3.09  £ per kg

 

The second is better

 

 

cool cool cool

 Nov 8, 2017

31 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.