+0  
 
0
50
1
avatar

A candy bar and a piece of bubble gum together cost 1.50. The candy bar costs a dollar more than the bubble gum. How much does the piece of bubble gum cost, in cents?

 Jun 4, 2023
 #1
avatar
0

C==Candy bar,   B==Bubble gum

 

C  +  B ==1.50

C ==B  +  1, solve for C, B

 

B + 1 + B==1.50

2B ==1.50 - 1 ==0.50

B ==0.50 / 2 ==0.25 cents - cost of bubble gum

 

C ==0.25  + 1 ==$1.25 cost of candy bar.

 Jun 4, 2023

3 Online Users

avatar