+0  
 
0
101
1
avatar

Samantha wants to make scrapbooks with old family photos. An online
scrapbooking company charges $13 for a basic book and $4 per page.
Meanwhile, a family friend is willing to make a scrapbook for $49 plus $3
per page. For a certain number of pages, the price would be equal. How
many pages would that be? How much would that cost?

 Feb 4, 2022
 #1
avatar+36416 
+1

13   + 4 p    =   49  + 3p    solve for p

p = 36

 

cost will be    13 + 4(36) = $________

 Feb 4, 2022

21 Online Users

avatar