+0  
 
0
31
1
avatar

Brain and Zach went to village grille for lunch. Brian's lunch cost $4 less than 3 times Zach's. The total cost for lunch was $25.How much did each boy spend on lunch?

 Mar 4, 2020

Best Answer 

 #1
avatar+18922 
+1

Let's say that Zach spent  Z  on his lunch.

Brain (Brian?) spent $4.00 lest than 3 times Zach:  Brain spent  3·Z - 4.00.

 

Together, they spent  $25.00:     Z + (3Z - 4.00)  =  25.00

                                                            4Z - 4.00  =  25.00

                                                                       4Z  =  29.00

                                                                         Z  =  $7.25

                          3·Z - 4.00   --->   3(7.25) - 4.00  =  $17.75          

 Mar 4, 2020
 #1
avatar+18922 
+1
Best Answer

Let's say that Zach spent  Z  on his lunch.

Brain (Brian?) spent $4.00 lest than 3 times Zach:  Brain spent  3·Z - 4.00.

 

Together, they spent  $25.00:     Z + (3Z - 4.00)  =  25.00

                                                            4Z - 4.00  =  25.00

                                                                       4Z  =  29.00

                                                                         Z  =  $7.25

                          3·Z - 4.00   --->   3(7.25) - 4.00  =  $17.75          

geno3141 Mar 4, 2020

26 Online Users

avatar
avatar
avatar