+0  
 
0
74
1
avatar

At a cafeteria, Mary orders two pieces of toast and a bagel, which comes out to $3.15. Gary orders a bagel and a muffin, which comes out to $3.50. Larry orders a piece of toast, two bagels, and three muffins, which comes out to $8.15. How many cents does one bagel cost?

 May 19, 2023
 #1
avatar+34 
0

One Bagel costs 275 Cents 

 

t=#of toast 

b=#of bagels

m=#of muffins

 

2t+b=3.15

b+m=3.5

t+2b+3m=8.15

 

t=3.15-b                       ( b+m=3.5 which means two more muffins means its an extra 1.5 dollars so one muffin would be .75)

3.15-b+2b+3m=8.15 =  b+3m=5  

b=5-2.25

 

b=2.25 dollars which equals to 225 cents 

 May 20, 2023

4 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar