+0  
 
0
73
1
avatar

At a cafeteria, Mary orders two pieces of toast and a bagel, which comes out to $3.15. Gary orders a bagel and a muffin, which comes out to $3.50. Larry orders a piece of toast, two bagels, and three muffins, which comes out to $8.15. How many cents does one bagel cost?

 May 31, 2023
 #1
avatar+274 
+1

Hello! I'm going to help with the first part so that you can finish the rest of this problem yorself. I suggest using system of equations.

 

toast = t

bagel = b

muffin = m

 

     t+2b+3m = 8.15  

-   3t+b        = 3.15

         b + m = 3.50

--------------------------

   -2t   + 2m = 1.5

 

Now, we have eliminated one variable. Find two equations to eliminate the second variable so you can easily find the answer.

 Jun 1, 2023

3 Online Users

avatar
avatar