+0  
 
-1
105
1
avatar+243 

At a cafeteria, Henry orders two pieces of toast and a bagel, which comes out to $3.15. Harry orders a bagel and a muffin, which comes out to $3.30. Hank orders a piece of toast, two bagels, and three muffins, which comes out to $9.15. How many cents does one bagel cost?

 Apr 9, 2020
 #1
avatar
+1

Consider t, b and m represents the cost of each toast, each bagel and each muffin, ( dollars ),

According to the question,

2t + b = 3.15                   ......(1)

b + m = 3.30                    .......(2)

t + 2b + 3m = 9.15        ......(3),

Equation (3) - 3 × equation (2),

t + 2b - 3b = 9.15 - 9.9

t - b = -0.75                   ..........(4),

Equation (1) - 2 × equation (4),

b + 2b = 3.15 + 1.5

3b = 4.65

Hence, the cost of each bagel would be $ 1.55 or 155 cents  ( ∵ 1 dollar = 100 cents )

 

One bagel = 155 cents

 Apr 9, 2020

17 Online Users

avatar
avatar
avatar