+0  
 
+1
184
5
avatar+198 

Kristen bought 5 Littliest Pet shops for $16.  Whats the unit price? whoever gets its first wins and I will post the answer in the comments when its done and answered.

ilovepuppies1880  Nov 7, 2017
edited by ilovepuppies1880  Nov 7, 2017

Best Answer 

 #1
avatar+16 
+2

Unit price is the total price of the number of items.  Simply divide \($16\) by \(5\).  You would get \(\dfrac{$16}{5}=$3.20\).

Vivien  Nov 7, 2017
 #1
avatar+16 
+2
Best Answer

Unit price is the total price of the number of items.  Simply divide \($16\) by \(5\).  You would get \(\dfrac{$16}{5}=$3.20\).

Vivien  Nov 7, 2017
 #2
avatar+198 
+1

16

— = 3.20                            Vivien got it great job

5

ilovepuppies1880  Nov 7, 2017
edited by ilovepuppies1880  Nov 7, 2017

7 Online Users

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.