+0  
 
0
41
1
avatar

Joel bought 2 notebooks, 3 pencils, and 6 files for $12.70. The cost of 1 pencil and 2 files is $4. What is the cost of 1 notebook?

 Apr 15, 2021
 #1
avatar+180 
+1

Joel bought 2 notebooks, 3 pencils, and 6 files for $12.70. The cost of 1 pencil and  2 files is 4. What is the cost of 1 notebook?

 

Let's assume notebook = n, pencils = p, and files = f

 

2n+3p+6f = $12.70

1p+2f = $4

 

We know that 1p+2f = 4$ so that means that 2p+4f = 8$ and 3p+6f = 12$.

 

As you can see 3p+6f = 12$ so we can subtract that from the 2n+3p+6f = $12.70 which we get

 

2n = $.70

 

Therefore n = $.35 

 

Hope this helps! smiley

 Apr 15, 2021

9 Online Users

avatar