+0  
 
0
59
1
avatar

Wendy purchased 9 pizzas for x dollars.
She spent a total of $85.50.
Type an equation to express how much Wendy spent on pizza.
Find the value of x.

Guest Oct 12, 2018
edited by Guest  Oct 12, 2018
 #1
avatar+68 
0

There are 9 pizzas so assuming that they are the same price. The equation would be x=85.50/9, when you divide for it you get x as 9.50

NerdyKid  Oct 12, 2018

32 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.