What is the probability that flipping a fair coin three times produces fewer than two heads? Express your answer as a common fraction.
Another way of looking at it:
Probability of no heads 1/23
Probability only the first coin is a head 1/23
Probability only the 2nd coin is a head 1/23
Probability only the 3rd coin is a head 1/23
-----------------------------------------------------------
Overall probability of fewer than 2 heads 4*1/23 = 4/8 = 1/2
.
ths is got to be easy. 1/2.
see, there are 2 sides in a coin
one is heads, the other is tails
theres 1/2 that says there will be more than 2 heads
theres another 1/2 that says that there will be less than 2 heads
overall, its a 1/2 (.5 or 50%) chance that there will be less than 2 heads when you toss or flip the coin 3 times
-Titanium Rome
Another way of looking at it:
Probability of no heads 1/23
Probability only the first coin is a head 1/23
Probability only the 2nd coin is a head 1/23
Probability only the 3rd coin is a head 1/23
-----------------------------------------------------------
Overall probability of fewer than 2 heads 4*1/23 = 4/8 = 1/2
.