+0  
 
+1
109
6
avatar+502 

Word Problem (#3)

 May 20, 2021
 #1
avatar+1496 
+3

Britt can buy 12 complete sets and have $1.40 change in his pocket. laugh

 May 20, 2021
 #2
avatar+502 
+2

tysm!!

mworkhard222  May 20, 2021
 #3
avatar
+2

urvw! I'll explain how I've done it.

 

cost of 1 pencil = 20 / 40 = 0.50

 

cost of 1 eraser = 20 / 25 = 0.80

 

cost of 1 bookmark = 20 / 80 = 0.25

 

cost of 1 complete set = 0.5 + 0.80 + 0.25 = 1.55

 

20 / 1.55 ≈ 12.9  laugh

Guest May 20, 2021
 #4
avatar+315 
+1

Answer: 12 complete sets.

Solution:

1. Find each cost of a pencil, eraser, and bookmark.

Pencil = 0.5 ($20 / 40)

Eraser = 0.8 ($20 / 25)

Bookmark = 0.25 ($20 / 80)

2. Find cost of a complete set (x) by adding each costs.

x = 0.5 + 0.8 + 0.25

x = 1.55

So:

number of complete sets = 20 / 1.55

= 12.90

Since .90 is not whole, only 12 is considered.


Hope this helps!

Tgfromthe4  May 20, 2021
 #5
avatar+502 
+1

thanks!

mworkhard222  May 21, 2021
 #6
avatar+502 
+1

nice!

mworkhard222  May 21, 2021

41 Online Users

avatar