If six apples sell for .75, what would 8 apples cost?
75 / 6 = 25/2 = 12.5 cents per apple
Can you take it from here????
Let's solve this as a ratio problem
6 apples/75= 8 apples/ ?
Multiply both sides by '?' and 75/6
? = 8 (75/6) = 1oo cents = $ 1.00
It would be $9 R3 (Remainder 3).
It would be 9 R3 (Remainder 3).