can you please help me with a maths question?
please provide working out *******
given that 1m/s=3.6km/h, find:
a 50mm/s in km/h
b288km/h in m/s
=gay
1 ms=3.6 kmh
a 50 mm/s in km/h
50 mms⋅1 m1000 mm⋅3.6 kmh1 ms=50⋅3.61000⋅ms⋅sm⋅kmh=0.18 kmh
b 288 km/h in m/s
288 kmh⋅1 ms3.6 kmh=2883.6⋅kmh⋅ms⋅hkm=2883.6 ms=80 ms