+0  
 
0
51
1
avatar

The pencils cost $0.15 each and the markers cost $0.30 each. In total, Sarah spent $7.50 on pencils and markers. How many pencils did Sarah buy?

 Sep 15, 2020
 #1
avatar+10319 
+1

The pencils cost \(0.15\ each\ and\ the\ markers\ cost\ \)0.30 each. In total, Sarah spent $7.50 on pencils and markers. How many pencils did Sarah buy?

 

Hello Guest!

 

\(0.15\cdot p=7.50\$-0.30\cdot m\)

 

\(p=f(m)=\frac{7.50-0.30\cdot m}{0.15}\)

 

Sarah can buy \(\large p=\frac{7.50-0.30\cdot m}{0.15}\) pencils if she has selected m markers.

laugh  !

 Sep 15, 2020

53 Online Users

avatar