+0  
 
0
70
1
avatar

If 4 apples and 6 bananas cost Rs. 1.56, and 9 apples and 7 bananas cost Rs. 2.60. Find the cost (given in Rs.) of one apple and one banana.

Note: Rs. stands for rupees (Indian currency).

 Jul 3, 2020
 #1
avatar
0

Let the price of 1 apple =A

Let the price of 1 banana = B

 

4A  +  6B = 1.56..................(1)

9A  +  7B =2.60..................(2)

 

Now, you have 2 simultaneous equations. Can you solve them?

 Jul 3, 2020

10 Online Users