+0  
 
0
53
1
avatar+156 

A pizza costing $17.60 is cut into 16 equal pieces. Brad eats six pieces. In dollars, how much was the portion of the pizza that Brad ate? Express your answer as a decimal to the nearest hundredth.

Logic  Aug 18, 2018
 #1
avatar+1855 
+1

First take $17.60 and divide it by the number of slices to get what each slice costs.

 

$17.60/16 = $1.10

 

Multiply the cost of one slice by the number of slices eaten

 

$1.10 x 6 = $6.60

 

Brad ate $6.60 of the pizza.

gibsonj338  Aug 18, 2018

15 Online Users

avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.